Sporttáplálkozás

A táplálkozás szerepe a sportban

 

A profi sportban a 2000-es évek elején kezdtek el komolyabban foglalkozni a megfelelő regenerációs programok kidolgozásával. Egészen odáig az az ideológia volt domináns, hogy a teljesítmény csupán az edzés mennyiségi és minőségi kérdése. Tehát az, aki többet edz, megfelelő technikával jobb sportolóvá válik. Ez természetesen olyan 25 éves korig igaz is lehet, de a megfelelő regeneráció hiányában a test a leépülés felé veszi az irányt, ami a sokszorozódó sérülésekben, enerváltságban és teljesítmény csökkenésben jelenik meg. Az elmúlt 20 évben különösen a futballban, kosárlabdában és az amerikai fociban hatalmas összegekért kelnek el játékosok és a befektetők nem örültek, hogy 30 éves korára már leszálló ágba került a megvásárolt játékos. Így regenerációs és rehabilitációs csoportok jöttek létre, orvosokból, dietetikusokból, pszichológusokból, erőnléti edzőkből, gyógytornászokból és masszőrökből, akik a legfejlettebb diagnosztikai gyógyászati eszközökkel és kezelésekkel látják el a sportolókat . Természetesen ez nem a magyar valóság, ehhez kicsit nyugatabbra kell utaznunk.  Egy magyar hobbi vagy profi sportolónak ezek a komplex kezelések/szolgáltatások a megfizethetetlen kategóriát képviselik, mégis kis odafigyeléssel a professzionálishoz közelítő eredményeket lehet elérni töredék anyagi ráfordítással.

 

Táplálkozás

 Folyadék

A szervezet számára elengedhetetlen a megfelelő anyagcsere közeg biztosítása, ez pedig a sejteken belüli és kívüli folyadék összessége, melynek legnagyobb hányada víz. Ezért az első és legfontosabb tényező a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék pótlása. Ez egyéntől és terheléstől függően 2-4 liter között kell ingadozzon naponta. A legalkalmasabbak erre az ásvány vagy forrásvizek és a megfelelően alkalmazott gyógynövény tartalmú teák. Bármilyen ettől eltérő folyadék mérgezi a testet (cukrozott, szénsavas, színezett, tartósított, ízesített italok) és többletterhelést ró a kiválasztó szervekre .

A tej

A tudományos irodalomban lassan nem találni olyan statisztikailag stabil eredményekkel bíró kutatást, ami pozitívan vélekedne a tej és tejtermékek fogyasztásáról. Kivétel ez alól a kemény sajtok és egyes erjesztett joghurt termékek. Érdemes tehát kerülni a tejtermékek fogyasztását. A tej nem szolgálja a felnőtt emberi szervezetet. A tejcukor és a tejsavó jelentősen megemeli a vércukorszintet, ami elhízáshoz vezethet rövidtávon, hosszútávon pedig cukorbetegséghez. A tejben lévő fehérjék ezen kívül állandó gyulladásban tartják a szervezet, amik a későbbiek során autoimmun betegséghez okozhatnak. Emellett olyan növekedési faktorok vannak jelen bennük, amik szintén negatív irányba tolják el a szervezet egyensúlyát.

Harcművészet debrecen

A finomított szénhidrátok

A következő nagy témakör a finomított szénhidrátok. Ide tartozik az összes fehérlisztből készült termék (pékáruk, tészták) továbbá a cukor, fehér rizs,  krumpli, és a kukorica is. Ezeknek a termékeknek nagyon magas a glikémiás indexük és a glikémiás telítettségük is. Mindemellett alacsony a vitamin, enzim és ásványanyag tartalmuk, így emésztésük során a szervezetnek saját tartalékaiból kell meríteni. E mellett többlet fogyasztásra is sarkalja a rendszert, mivel a nagy amplitúdójú vércukorszint kilengéseket és a minőségi táplálék hiányát kompenzálni igyekszik a test. A liszt mindezeken felül a glutén nevű fehérjéje révén gyulladásban tarja a szervezetet. A finomított szénhidrátok fogyasztása ne haladja meg az étel összmennyiségének 10-15%-át. Érdemes köretként friss zöldséget és gyümölcsöt, befőtteket, savanyúságokat, zabkorpát vagy magvakat fogyasztani. A barna rizs kis mennyiségben nem okoz problémát. Ha valakinek nagyon hiányoznak az édességek az fogyasszon csokoládékból 70%-nál magasabb kakaó tartalmúakat, mézet vagy aszalt gyümölcsöket.

Húsok, zsírok, olajok

Húsból és zsírból nagyobb arányban fogyaszthatunk, mivel nem emelik meg tartósan a vércukor szintet és alacsony a szénhidrát tartalmuk, így nehezebben raktározódnak zsírként, emellett teljes értékű tápláléknak számítanak, természetesen ha nem az ipari, gyógyszerezett, agyon feldolgozott áruról beszélünk. Érdemes a halfogyasztásunkat legalább a heti 1 adagra megemelni, ami segíthet kompenzálni az Omega 3 és 6 zsírsavak arányának eltolódását, ami nagyon gyakori a nyugati étkezésben.

A zsírok közül a napraforgóolajok és a hidrogénezett növényi olajok bírnak kifejezettebb egészségkárosító hatással, főleg akkor ha többször sütnek bennük. Ilyenkor hő hatására transzzsírok keletkeznek, amiknek komoly egészség károsító hatásaik vannak (nőknél meddőség, súlyos szív koszorúér elzáródások, érelmeszesedések). Érdemes beiktatni a táplálkozásunkba  a hidegen sajtolt növényi olajokat, mint például a lenmag, olíva, kender és sárgabarackmag olajat. Fontos, hogy ne süssünk velük, mert hő hatására tönkre mennek a bennük található tápanyagok. Keverjük őket salátákhoz, joghurtokhoz, vagy fogyasszuk magukban.

Az alkohol

Alkoholoknál egy sportolónak nagyon észnél kell lennie, mert tetemes edzésmunkát képes hosszabb időre is semmissé tenni. Talán az egyik legagresszívabb sejtméreg és függőséget kiváltó szer, amihez a közforgalomban hozzájuthatunk a dohányáruk mellett. Nem pártolom a teljes absztinens életformát. Úgy gondolom, hogy a minőségi száraz bor fogyasztása (2-4 dl heti 1 alkalommal) nem jár negatív hatással, főleg ha társul dupla ennyi víz elfogyasztásával.

 

Írta:
Keresztesi Péter 3. dan
Egész életemben foglalkoztatott az egészség és a teljesítmény fejlesztés. 14 éves koromban viszont figyelmem teljes fókusza erre irányult. Egyetemi tanulmányaimat Debrecenben Népegészségügyi szakon végeztem, majd ezzel közel párhuzamban egy sportedzői és egy természetgyógyászati képesítést is szereztem. Spartan Kempo Debrecen egyesületünk immáron 15 éve működik akadémiaként, ahol amatőr és félprofi versenyzőket készítünk fel, illetve nevelünk ki mestereket, klubvezetőket.

Hozzászólás

*Kötelező mezők Kérjük, ellenőrizze a kötelező mezőket

*

*